9. April 2016 - 18:51

Нова победа на Баерн во Бундес лигата

Актуелниот шампион и лидер на табелата во германската Бундес лига, минхенски Берн забележа нова победа. Попладнево на гостувањето во Штутгарт, а во рамките од 29.коло, фудбалерите на Баерн остварија победа со 3:1.

Гостите од Минхен поведоа во 31-минута благодарение на автоголот на Георг Нејдермаер, а во продолжението Дабид Алаба (52) и Даглас Коста (89) ги постигнаа вториот и третиот гол. Погодокот за Штутгарт го постигна Даниел Дидави во 63-минута.

На останатите натпревари одиграни попладнево постигнати се овие резултати: Ајнтрахт – Хофенхајм 0:2, Хамбургер – Дармштат 1:2,  Инголштат - Борусија Менхенгладбах 1:0 и Вердер – Аугсбург 1:2.

Денешната програма ќе ја заокружат Волфсбург – Мајнц со натпреварот кој ќе започне од 18:30 часот.

За утре закажани се последните две средби од ова коло, Шалке - Борусија Дортмунд (од 15:30 часот) и Келн - Баер Леверкузен (17:30 ч.).

Табела: Баерн Минхен 75 бодови, Борусија Дортмунд 67, Херта 49, Борусија Менхенгладбах 45, Баер Леверкузен 45, Мајнц 44, Шалке 44