Спорт плус
30. January 2019 - 10:21

Ноќниот слалом за Хиршер

Австрискиот актуелен седумкратен шампион од Светскиот куп во алпско скијање, Марсел Хиршер доминираше на ноќниот класичен слалом во Шладминг за своја 10. победа оваа сезона.

Хиршер водеше со речиси цела секунда по првото возење, а беше најбрз и во второто за на крајот да победи со 1.21 секунди пред Французинот Алексис Пинтуро. Швајцарецот Даниел Јул беше трет со 1.60 секунди заостанување, додека остатокот од скијачите заостануваа апсолутно неверојатни 2.25 секунди.

Французинот Клемен Ноел, кој победи на последните два слаломи во Венген и Кицбил згреши во првото возење, а Норвежанецот Хенрик Кристоферсен излета во второто возење.

Ова беше последен слалом пред Светското првенство во шведскиот Оре од 5 до 17 февруари, каде што Хиршер ги брани титулите во слалом и велеслалом.