Свет
15. December 2017 - 13:50

Невеста почина на денот на свадбата - неколку часа по венчавката била мртва

Невестата Џамелика Мекарти Харфорд (26) починала од бактериска инфекција поврзана со менингитис само неколку часа откако се омажила за љубовта на својот живот. 
 
Џамелика починала откако била болна за време на свадбената церемонија минатата сабота во Окланд, Нов Зеланд. 
 
Сопругот Алистер рекол дека нејзината ненадејна смрт била страшна. 
 
- Нејзината смрт беше шок за сите бидејќи се случи многу брзо. Ова беше неверојатно тешко да се прифати. Одземена е од нас без никакви симптоми  од страна на ужасната, смртоносна болест, рекол тој. 
 
Семејството на девојката изјавило дека била пресреќна поради свадбата. 
 
- Беше толку среќна што е во брак и што венчавката беше преубава, весела дружба полна со љубов. 
 
Бактеријата која ја имала девојката се шири преку блиски контакт со заразаената личност.