Балкан
27. January 2022 - 9:53

Ненад Периш: Само вистината ќе ме доведе до мојот Матеј

Повеќе од три недели трае потрагата по исчезнатиот Матеј Периш од Сплит, кој исчезна во Белград ноќта меѓу 30-ти и 31-ви декември.

За секој родител нема поважна работа од тоа да ја дознае вистината, каква и да е таа, а таткото на Матеј и покрај сè, сепак не губи надеж.

„Се надевам дека ќе го најдеме Матеј. Му се молам на Бога да биде жив. Подготвен сум да слушнам било каква вистина. И така е. Верувајте ми, живеам за денеска. Не живеам за утре или за вчера. Му се молам на Бога за утре, и живеам за денеска. Да се ​​случи тоа денеска, да дојдам кај него денеска, да го видам денеска. Кога ќе кажам дека сум подготвен, тогаш мислам дека сум верник и нека биде така како што решил Бог. Тешко ми е и тешко би прифатил лош крај, но во таа смисла сум подготвен. Му се молам на Бога и се надевам дека ќе го одведам Матеј дома да седне до мене во автомобилот“, изјавил Ненад Периш во интервју за Првата српска телевизија, пишува српски Курир.

Клучните прашања во истрагата за исчезнувањето на Матеј

Таткото на Матеј зборувал и за клучните прашања во истрагата на кои сè уште нема одговори.

„Според мене, важно прашање е причината за напуштањето на кафеаната. Затоа што треба да се одговори на прашањето каде отишол Матеј. И конечно, дај Боже, каде пристигнал Матеј. Мислам дека клучното прашање е каде сакал да оди со таксито, на снимката што ја видовме. Убеден сум во тоа. Секако, полицијата и сите нејзини припадници работат на расветлување не само на тој момент, туку и на сите други моменти. Ништо не исклучуваат“, изјавил Ненад Периш.

Таткото на Матеј претпоставува што можело да биде причината за заминувањето на Матеј од клубот „Готик“ таа кобна вечер.

„Одењето во апартманот, тоа ми падна на памет. Парите кои биле во станот, можеби му требале парите. Да се најде со некој, не знам со кој, не разговарал со никого на телефон. Не знам дали имал некаква комуникација во локалот, сакал да запознае некого. Не знам, навистина не знам. И тоа е енигмата што ме мачи. Велам, мислам дека сакал да оди некаде, да стигне. Така ми покажува ситуацијата со таксито. Штета што таксистот не бил слободен да вози. Не знам, не знам“, вели таткото на Матеј.

„Тој сигурно не скокнал во водата. Како родител, мислам дека тој апсолутно не скокнал во вода. Дали можел да се лизне, можел, ако ја прескокнел таа ограда, доскокот ќе бил на косина што мислам дека може да биде под 60 степени, ако можел да се лизне таму, да се удри... Дали е сето тоа вистина не можам да тврдам. Но, апсолутно не верувам дека тој намерно скокнал во вода. Затоа што ако поради некоја причина сакал да скокне во вода, тоа можел да го направи пред локалот од каде што излегол. Така што, тоа апсолутно не ми е на крај памет и дозволете ми како родител да кажам дека не верувам во тоа“, вели Периш и додава:

„Матеј е момче на кое јас како татко му посакував сè најдобро, немав замерка или да му кажам немој вака. Тато секогаш сака подобро, јас го гледам светот поинаку од тој. Тој беше момче што заврши факултет. Отиде од Сплит во Загреб, јас го решив домувањето, дојде до крајот се разбира со наша поддршка и желба. Не му беше тешко да работи цело лето од петти до десетти месец. Имаше своја девојка. Не знам што да ти кажам. Момче што е сосема нормално. Како татко можам да кажам дека е пристоен. Тешко ми е да зборувам за тоа“, вели таткото.

Тој се осврнал и на бројните шпекулации за овој случај.

„Јас имам свој проблем. Така што ништо не може толку многу да ме вознемири. Има и некои полуинформации кои се збунувачки, благо кажано, кои дополнително можат да предизвикаат болка кај некој што ги чита, моето семејство и пријателите. Само ќе кажам Господ да не дозволи никој да биде на оваа позиција во која што сум јас и да го доживее ова“, изјави Ненад Периш.

Таткото на Матеј ги отфрла приказните за дрога.

„Апсолутно го познавам моето дете и му верувам. Апсолутно му верувам и според тоа не ми е грижа што пишуваат. Вистината ќе дојде и само вистината ќе ме доведе до мојот Матеј. Не обвинувам никого. Ги немаме информациите што сите ги чекаме. Точно е и дека ги немаме оние дополнителни факти кои би можеле да нè доведат до конечната ситуација и конечниот одговор. А тоа е она што создава неизвесност на која немам одговор“, рече Периш и додаде:

„Не би му кажал ништо. Само би го гушнал и тоа би било тоа. Не треба ништо да ми каже, само нека дојде“, низ солзи изјави Ненад Периш.