Македонија
2. September 2021 - 8:20

Нема подолги задржувања за влез и излез од државата

На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, информираат утрово од АМСМ.

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по претежно суви коловози, а интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.