Кошарка
26. February 2019 - 15:09

НБА: Дончиќ „растура“, Далас губи

Лука Дончиќ запиша трипл-дабл, но неговиот Далас Маверикс не успеа да го совладаат ЛА Клиперс. Во Лос Анџелес, Клиперс победи 121:112. ЛА Клиперс е на седмата позиција на Западот со 34 победи и 28 порази, а Далас е далеку од местата што носат плејоф. Маверикс со 26 победи и 34 порази е 13-ти во конкуренција на 15 екипи во Западната конференција.

Далас успеа да биде во егал со Клиперс во првите три четвртини. Маверикс имаше неколкупати предност од пет поени, но Клиперс не му дозволи да се одлепи. ЛА Клиперс во финишот на третиот и четвртиот период создаде двоцифрена разлика, што на крајот му ја донесе победата.

Дончиќ го предводеше Маверикс со 28 поени и по 10 скока и асистенции. За Словенецот, ова беше четвртиот трипл-дабл во кариерата.

Најефикасни играчи на Клиперс беа Монтрезл Херел (32 поени), Лу Вилијамс (21 поени), Данило Галинари (20 поени) и Парик Беверли (19 поени, 8 скока, 9 асистенции).

Резултати:

Шарлот Хорнетс-Голден стејт Вориорс 110:121
Кливленд Кавалирс-Портланд Трејлблејзерс 110:123
Детроит Пистонс- Индијана Пејсерс 113:109
Бруклин Нетс-Сан Антонио Спарс 101:85
Мајами Хит-Феникс Санс 121:124
Чикаго Булс-Милвоки Бакс 106:117
Хјустон Рокетс0Атланта Хокс 119:11
Мемфис Гризлис-ЛА Лејкерс 110:105
Минесота Тимбервулфс-Сакраменто Кингс 112:105
Њу Орлеанс Пеликанс-Филаделфија 110:111
ЛА Клиперс-Далас Маверикс 121:112