Свет
26. May 2017 - 8:18

Најмалку 35 цивили загинаа во воздушен напад на коалицијата, предводена од САД, врз сирискиот град Мејдин

Најмалку 35 цивили загинаа во воздушните напади на меѓународната коалиција предводена од САД врз источниот сириски град Мејдин, во провинцијата Деир аз Зур, што е под контрола на Исламска држава, соопштија француските медиуми, повикувајќи се на Центарот за мониторинг на човековите права.

- Повеќето од убиените биле родители на џихадистите на ИД, Сиријци и Мароканци по потекло, прецизира директорот на Центарот, Рами Абдел Рахман.

Во нападот загинале и пет деца.