Свет
21. April 2017 - 8:38

Над 220 луѓе повредени во антивладините протести во Венецуела

Најмалку 223 луѓе беа повредени во вчерашните антивладини протести во Венецуела, соопшти опозицискиот Блок за демократско единство.

Според опозициски претставници, во протестите што се одржаа на 19 и 20 април приведени се 585 лица. Но, опозицијата најави продолжување на протестите.

Политичката криза во Венецуела почна кога Врховниот суд ги прошири ингеренциите на претседателот Николас Мадуро и на Парламентот и му забрани за опозиционерот Енрике Каприлес да ја извршува функцијата гувернер на државата Миранда.

Од почетокот на месецот во Венецуела се одржуваат масовни протести, кои често преминуваат во судири со полицијата и нереди.

Владите на девет јужноамерикански држави (Аргентина, Бразил, Колумбија, Коста Рика, Мексико, Парагвај, Перу, Уругвај и Чиле) ги осудија судирите меѓу демонстрантите и полицијата и апелираа до венецуелските власти да преземат мерки за прекин на насилството.