Македонија
6. December 2023 - 13:39

На територијата на цела држава 500 казни за сообраќајни прекршоци

Во текот на вчерашниот ден во периодот од 08.00 до 14.00 часот од страна на секторите за внатрешни работи и патролни тимови составени од полициски службеници од Одделот за униформирана полиција, била спроведена акциска контрола во областа на сообраќајот на територијата на цела држава, при што се изречени 500 санкции за сообраќајни прекршоци, соопштија денеска од МВР.

- При контролата, санкционирани се 29 возачи поради бесправно управување на возилото, 10 возила биле со неисправен уред за сопирање, а 13 за возење без возачка дозвола... На вонреден технички преглед биле упатени 57 возила, а кај 18 биле констатирани технички неисправности, се вели во соопштението.

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови.