Македонија
25. July 2021 - 12:36

На ГП „Богородица“ и „Табановце“ се чека од 30 до 45 миниути

На граничните премини „Богородица“ и „Табановце“ задржувањето за влез и излез од државата е од 30 до 45 миниути, со можност за зголемување во наредните часови.

Како што информира Автомото сојузот на Македонија (АМСМ), на останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.