Свет
16. September 2019 - 10:31

Мусави: Иран не планира средба меѓу Рохани и Трамп во ОН

Иран нема планови нивниот претседател Хасан Рохани да се сретне со американскиот колега Доналд Трамп на маргините на претстојното Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк.

-Нити сме планирале таква средба, ниту мислиме дека такво нешто ќе се случи во Њујорк, изјави Абас Мусави портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи за државната телевизија.

Белата куќа вчера соопшти дека има можност Трамп да се сретне со Рохани во Њујорк следната недела, и покрај американските обвинувања дека Техеран стои зад нападите со дронови викендов врз нафтените постројки во Саудиска Арабија.

-Како што претходно кажавме, доколку Американците се вратат во нуклеарниот договор и го сменат својот економски тероризам, ќе можат да се вратат во заедничката комисија и да разговараат, појасни Мусави.

Тој ја имаше предвид комисијата во рамки на Заедничкиот сеопфатен акциски план, договор од 2015 година, што на Иран му даде ветување за ослободување од санкциите во замена за ограничување на неговата нуклеарна програма.