Фудбал
5. September 2019 - 11:12

Можеме да го победиме Израел!

Македонската фудбалска репрезентација, вечерва од 20.45 часот, во Бер Шива против Израел ќе го одигра дуелот од петтото коло во Г-групата од квалификациите за пласман на ЕУРО 2020.

Натпреварот во Бер Шива е последната шанса македонските фудбалери да се вратат во трката за втората позиција на табелата, откако Полска со максимални четири победи се одвои од конкурентите на првото место.

Македонските фудбалери добро ги започнаа квалификациите со победа над Латвија и реми во Словенија, но двата порази во јуни во Скопје, од Полска и Австрија, ја сместија селекцијата која ја предводи Игор Ангеловски на претпоследното место во групата.

Сите во нашиот табор посакуваат да се повторат минатите квалификации кога Македонија успеа да слави во Израел со голот на Горан Пандев.

Токму најискусниот фудбалер му задава главоболки на селекторот. Пандев е повреден, но како стојат работите тој ќе го започне натпреварот. Проблем со повредата има и Аријан Адеми но и тој треба да биде подготвен за настап.

Покрај дуелот Израел-Македонија, во групата ќе се одиграаи натпреварите Австрија-Латвија и Словенија-Полска.

По четири кола Полјаците имаат 12 бода, следуваат Израел (7), Австрија (6), Словенија (5), Македонија (4) и Латвија која е без бодови.