Фудбал
1. April 2020 - 9:49

Милан може да го купи Милик од Наполи

Милан е заинтересиран за напаѓачот на Наполи, Аркадиуш Милик, пренесува „Калчомеркато“.

Според изворот, росонерите бараат напаѓач поради заминувањето на Кшиштоф Пјонтек и евентуалното заминување од екипата на Златан Ибрахимовиќ.

Наполи бара 35 милиони евра за Милик. Претходно во медиумите се појавија информации за интересот за играчот од Тотенхем и Шалке.

Милик дојде во Неапол летото 2016 година за 32 милиони евра. На 22 одиграни натпревари оваа сезона, 26-годишниот полски фудбалер постигна 12 голови. Неговиот договор со клубот е со важност до летото 2021 година.