Фудбал
30. November 2022 - 8:49

Мбапе е главен кандидат за Златната топка во изборот на „Goal“

Килијан Мбапе е кандидат број еден за освојување на Златната топка. Дваесет и тригодишниот напаѓач на ПСЖ и француската репрезентација стана фаворит во борбата за најпрестижната индивидуална награда според „Goal“.

Мбапе е пред соиграчот од ПСЖ и напаѓач на Аргентина, Лионел Меси.

Топ десет изгледа вака:
1. Килијан Мбапе (ПСЖ)
2. Лионел Меси (ПСЖ)
3. Нејмар (ПСЖ)
4. Ерлинг Халанд (Манчестер сити)
5. Роберт Левандовски (Барселона)
6. Винисиус Јуниор (Реал Мадрид)
7. Кевин де Брујн (Манчестер сити)
8. Мохамед Салах (Ливерпул)
9. Квича Кварацхелија (Наполи)
10. Џамал ​​Мусиала (Баварија).

Актуелниот сопственик на напаѓачот на „Златната топка“ на Реал Мадрид и француската репрезентација Карим Бензема е 20-ти.