Loading Video...
Тенис
9. July 2021 - 18:31

Матео Беретини и првиот финалист на Вимблдон

Матео Беретини и првиот финалист на Вимблдон. Италијанецот кој е 7-мо рангиран во Лонмдон во првиопт меч од полуфиналето во машка конкуренција во три сета со 6-3, 6-0, 6-7 и 6-4 го победи (14) Јорак Хуркач од Полска. 
 
Негов противник во финалето ќе биде подобриот од вториот полуфинален меч во кој играат светскиот рекет број 1 Новак Ѓоковиќ и Канаѓанецот, Денис Шаповалов 10-то рангиран во Лондон.
 
Машкото финале на програмата е во недела 
 
 
Потсетување дека утре ќе се игра женското финале во кое за трофејот ќе се борат најдоброрангираната светска тенисерка во моментов Ешли Барти и 8-та носителка Каролина Плишкова. 
 
Австралијката во полуфиналето со 2:0 во сетови ја победи Германката, Анжелик Кербер, Германија, додека нејзината противничка Пличкова со 2:1 во сетови во полуфиналето беше подобра од 2-та носителка на Вимблдон, Арина Сабаленка од Белорусија