Ракомет
22. October 2019 - 22:36

Македонските ракометари ја надиграа Турција

Ракометната репрезентација на Македонија на првиот меч од ЕХФ-неделата на гостински терен кај Турција оствари победа со 23:26 (11:15)

Иако без најискусните ракометари и со подмладен состав, играчите на Данило Брестовац немаа поголеми проблеми со домаќините и водеа од првиот до последниот момент на дуелот.

Пешевски со 8 и Поповски со 6 беа најефикасни во „црвено-жолтиот“ состав.

Македонските ракометари утре ќе играат уште еден меч против Италија. Во Скопје пак не очекуваат два натпревари со Грузија (25, 26 октомври) во СЦ „Борис Трајковски“.