Ракомет
20. September 2015 - 21:20

ЛШ: Рајн Некар Ловен ја победи Барселона

Бундеслигашот Рајн Некар Ловен со победа над европскиот шампион Барселона ја почна сезоната во Лигата на шампионите. РНЛ во Мајнхајм славеше со 22:21. Македонскиот репрезентативец Кирил Лазаров постигна 6 голови, а натпреварот го судеа македонските судии Начевски – Николов.
Ниту една екипа од ланските учесници на Ф4 во Келн не успеа да постигне победа. Барселона загуби од РНЛ, Кил од ППД Загреб, Киелце од ПИК Сегед, додека само Веспрем одигра нерешено со Висла.
 
Резултати на досега завршените натпреварите од 1.коло:
А група: ППД Загреб – Кил 29:22, Висла – Веспрем 27:27, Флензбург – ПСЖ 39:32 и Бешикташ – Цеље 24:30.
Б група: Кристијанштад – Колдинг 33:26, Монпеље – Вардар 25:30, ПИК Сегед – Киелце 31:30, Рајн Некар Ловен – Барселона 22:21.
Ц група: Чеховски Медведи – Ла Риоха 27:26, Мешков Брест – Војводина 34:22, Порто – Татран Прешов 33:23.
Д група: Кадетен Шафхаузен – Елверум 30:31, Мотор – Металург 30:24, Скјерн – Баја Маре 32:28.