Фудбал
31. May 2016 - 10:27

ЛШ: Лестер носител

Два дена по завршувањето на сезоната во Лигата на шампионите, УЕФА ги објави составите на „шеширите“ за фазата по групи во сезоната 2016/2017.
 
Англискиот шампион Лестер се наоѓа во групата на тимови кои извлекувањето на групите, ќе го чека од првиот „шешир“. Покрај Лестер носители ќе бидат Реал, Барселона, Баерн, Јувентус, Бенфика, ПСЖ и ЦСКА Москва.
 
Атлетико, европскиот вицпрвак, има најдобар рејтинг од тимовите кои се во вториот „шешир“, каде со сигурност ќе бидат Борусија Дортмунд, Арсенал, Порто, Наполи, Баер Леверкузен и Севилја.
 
Последен во ова друштво може да биде Манчестер Сити доколку ги мине квалификациите. Кикс на Сити чека Базел, кој е со најдобар рејтинг од тимовите кои се предвидени да бидат во третиот „шешир“, каде сигурно ќе бидат Тотенхем, Олимпијакос, Динамо Киев и Лион, а имињата на останетите тимови ќе бидат познати по завршувањето на квалификациите.
 
Шешир 1: Реал, Барселона, Лестер, Баерн, Јувентус, Бенфика, ПСЖ, ЦСКА
Шешир 2: Атлетико, Борусија, Арсенал, Ман,Сити*, Севилја, Порто, Наполи, Баер Л.
Шешир 3: Базел, Шахтјор, Тотенхем, Олимпијакос, Динамо Киев, Лион, Виљареал*, Ајакс**
Шешир 4: ПСВ Ајндховен, Спортинг Лисабон, Викторија Плзен**, Бриж, Салцбург***, Борусија Менхенгладбах*, Рома*, Фенербахче*, Спарта Прага**, Селтик***, Стеауа**, Монако**, Бешикташ
 
Легенда:
*плејоф во квалификациите
**трето квалификациско коло
***второ квалификациско коло.