Македонија
3. јуни 2016 - 14:51

Љубе Бошкоски пуштен од затвор

Лидерот на партијата „Обединети за Македонија“ и поранешн министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски попладнево е ослободен од затвор, изјави за МИА директорот на затворот „Идризово“  Живко Пејковски.

Тој рече дека Бошкоски е пуштен неколку дена пред истекот на затворската казна, која му завршуваше на 6-ти овој месец. - Бошковски е ослободен денеска во 14:10 часот, со оглед дека се создадоа услови за негово пуштање пред истекот на казната, рече Пејковски.

Бошкоски издржуваше петгодишна затворска казна, а беше осуден за случајот „Кампања“ за нелегелно финансирање на изборната кампања.