Фудбал
5. August 2017 - 10:01

Лига 1: Монако продолжи со победите

Фудбалерите на шампионот на Франција, Монако новото првенство го почнаа со победа откако синоќа на домашен терен со пресврт го совладаа Тулуз со 3:2. Гостите поведоа во 6.минута преку Зинедин Машаш, а на 1:1 изедначи Жемерсон во 28.минута. Ново водство за Тулуз донесе Анди Делор во 53.минута, додека на 2:2 изедначи Фалкао пет минути подоцна. Конечните 3:2 ги постави Камил Глик во 70.минута.
Ова беше 13.та победа во серија за екипата на Монако во шампионатот на Франција.
 
Од стартното коло денеска се играат шест натпревари:
ПСЖ – Амиен,
Олимпик Лион – Стразбур,
Мец – Генгамп,
Монпеље – Каен,
Сент Етиен – Ница и
Троа -  Рен.
 
Колото ќе биде комплетирано утре со дуелите:
Лил – Нант,
Анже – Бордо и
Олимпик марсеј – Дижон.