Фудбал
4. August 2017 - 19:29

ЛЕ баражи: Вардар – Фенербахче, Шкендија – Милан (17 и 24.август)

На денешната ждрепка одржана во Нион македонските екипи Вардар и Шкендија ги добија атрактивни ривали. Шампионот Вардар во првиот натпревар ќе биде домаќин на турскиот фудбалски гигант Фенербахче, а Тетовска Шкендија за противник го доби поранешниот европски шампион Милан.

Поинтересни бараж двојки:

Ајакс – Розенборг,

Осиек – Австрија Виена,

Црвена Звезда – Красондар,

Динамо Загреб – Скендербег,

Лудогорец – Судова,

Панатинаикос – Атлетик Билбао,

Домжале – Олимпик Марсеј,

Партизан – Видеотон,

Евертон – Хајдук,

Пред извлекувањето на двојките за Лига Европа беа одредени и 10-те двојки од баражот за ЛШ.  Поранешниот европски шампион Ливерпул ќе игра против германскиот тим Хофенхајм,а данскиот првак Копенхаген, кој го елиминираше Вардар ќе игра против Карабах од Азербејџан.

Другите двојки се:

АПОЕЛ – Славија Прага,

Олимпијакос – Риека,

Селтик – Астана,

Хапоел Бер Шева – Марибор,

Башикшехир Истанбул – Севиља,

Јанг Бојс – ЦСКА Москва,

Наполи – Ница,

Спортинг – СБ.