Свет
2. July 2016 - 19:28

Лавров и Кери разговараа за соработка во борбата против терористите во Сирија

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров и неговиот американски колега Џон Кери денеска телефонски разговараа за начините за решавање на судирите во Сирија.

Тие дискутирале и за потенцијална соработка меѓу Москва и Вашингтон во борбата против терористичките групи, активни во Сирија, пренесува Танјуг.

Телефонскиот разговор бил инициран од американска страна.