Loading Video...
Тенис
7. October 2020 - 18:59

Квитова и Кенин ја комплетираа втората полуфинална двојка на Роланд Гарос

Петра Квитова и Софија Кенин ја комплетираа втората полуфинална двојка кај дамите на Гренд-слемот во Париз. 
 
(7) Квитова од Чешка во двата сета го доби четвртфиналето против  Германката, Лаура Сигемунд, додека (4) Кенин во три сета беше подобра од сонародничката Дениел Роус Колинс
 
Првиот полуфинален пар го сочунуваат Аргентинката Подороска и Ига Свијонтек од Полска