Македонија
16. March 2019 - 13:28

Кривична за скопјанец, криумчарел мигранти

Регионалниот центар за гранични работи Југ поднесе кривична пријава против Е.Е.(41) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично делоа „криумчарење мигранти“. Од страна на судија на претходна постапка на пријавениот му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена. На 14.03.2019 во 20.30 часот на автопатот Гевгелија-Скопје, во близина на клучка Миравци, при контрола на патничко возило „Алфа Ромео 155“, полициски службеници пронашле пет мигранти (еден од Авганистан и четворица од Пакистан).