Балкан
13. March 2020 - 15:18

Коронавирусот брзо се шири во Словенија

Словенечките здравствени власти објавија дека само од синоќа до сега се потврдени 44 нови случаеви на коронавирус.

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, со овие новoзаразени вкупната бројка на инфицирани се зголеми на 141. Најголем пораст на заболени има во Љубљана и околината.

Според последните информации, четворица пациенти се во критична здравствена состојба.

Докторите уште еднаш апелираа сите они кои имаат симптоми на коронавирус да не доаѓаат сами во болниците, односно да се јават на телефонски број специјално отворен за таа цел. Според епидемиолозите, граѓаните едноставно мораат да ги слушаат препораките и да ги избегнуваат сите можни контакти и на тој начин да си го заштитет своето и здравјето на своите најблиски.

Во Словенија од вчера е прогласена епидемија и се откажани сите јавни, културни, спортски и образовни настани.