Македонија
9. July 2015 - 11:57

Комесарот Хан идната недела повторно во Скопје

Еврокомесарот Јоханес Хан идната недела доаѓа во Македонија. Информацијата за агенцијата Мета ја потврдила неговата портпаролка Маја Коцијанич.

Нема информација дали посетата на Хан ќе се совпадне со турнејата на Викторија Нуланд.

Коцијанич изјавила дека разговорите меѓу политичките лидери со во критична фаза и дека Европската Комисија очекува тие да се однесуваат одговорно и итно да ги разрешат спорните прашања.

Вчера лидерот на СДСМ Зоран Заев, по анкетата на Американскиот републикански институт (ИРИ) со седиште во Вашингтон која покажа дека СДСМ нема никакво поместување во рејтингот реши да се повлече од преговорите со Груевски.