Технологија
25. February 2016 - 14:28

Ќе ви го спаси животот: Oваа апликација мора да ја имате во вашиот мобилен телефон

Американка (18) од Пенсилванија на мајка си и испратила порака преку апликацијата „Find my iPhone“, во која барала помош. Благодарение на полицијата и технологијата ја пронашле во Мекдоналдс 250 километри од своето место, пренесува „AOL“.
 
Нејзиното поранешно момче 18-годишниот Џозеф Болер е осомничен за киднапирање, а осуден е за повеќе точки.
 
- Истрагата покажала дека осомничениот користел широка леплива лента за да ги врзе рацете, нозете и устата на девојката и против нејзина волја да ја однесе, - изјавила полицијата во Пенсилванија.
 
Во меѓувреме, судот објавил дека кауција за Болер е 150.000 долари.