Фудбал
11. May 2021 - 10:02

Јуве надигран од Милан, критики за Роналдо

Јувентус вчера беа посрамотени при 0:3 поразот од Милан, а на „мета“ на италијанските медиуми освен тренерот Андреа Пирло, секако, беше Кристијано Роналдо, кој не можеше да избега од критиките откако беше речиси невидлив на теренот.
 
„Без мадиња, без игра, без идентитет“, остро прокоментира „Ла газета дело спорт“, посочувајќи на „духот на Кристијано Роналдо“, откако тој во првото полувреме немаше ниту еден допир во шестнаеетникот на Милан. Тој на крајот заврши со два удари, но ниту еден во рамките на голот на Џанлуиџи Донарума.
 
„Тој луташе без да пронајде простор, и покрај тоа што тука му беше Алваро Мората“, додава „Газета“, оценувајќи дека тимот на Андреа Пирло во ваква форма не заслужува да игра во Лигата на шампионите.
 
Иднината на Поругалецот во Торино останува нејасна, откако беа напишани многу шпекулации за можен трансфер во Манчестер јунајтед или Пари Сен-Жермен. Кристијано има договор со „бјанконерите“ до 2022 година, но се тврди дека Јувентус едноставно нема да можат да си ја дозволат неговата плата доколку не успеат да влезат во Лигата на шампионите, бидејќи финансиите на големите клубови се драстично погодени од пандемијата на КОВИД-19.