Свет
3. April 2018 - 18:40

ЈАР: Фрлена бомба врз автобус со рудари, шестмина изгореа

Шест рудари загинаа во  Јужноафриканската Република, кога непознати напаѓачи фрлиле бомба врз автобусот кој ги превезувал, соопшти денеска полицијата на таа земја.

-  Шест работници изгореа до непрепознатливост, а другите морале да бегаат низ прозорците. Не знаеме кој е мотивот на нападот, се неведува во соопштението на секретарот на Националното здружение на рудари (НУМ) за североисточниот регион, Филип Манкџ.

Нападот се случил синоќа во близина на градот Бурферсфорт  во северната провинција Лимпопо додека работниците оделе кон рудникот Модиква, со кој раководат компаниите „Африкан реинбоу минералс“ (АРМ) и „Англо американ платинум“.

Компаниите во заедничко соопштение наведоа дека уште 44 работници примиле медицинска помош по нападот.

- Кога полицијата стигнала на местото на несреќата, „автобусот веќе бил изгорен со шестте жртви внатре“, се наведува во соопштението.

Јужноафриканската полиција соопшти дека нуди награда од 500.000 ранди (34.415 евра) за информација која ќе довде до апење на одговорните за нападот.