Бизарно но вистинито
24. March 2016 - 16:10

Ја убил својата прва братучедка на вечнавка, сакал да и се освети бидејќи не сакала да..

Германија: Шилан (21) била млада девојка која студирала менаџмент но не сакала да се покори на традицијата. Нејзиниот татко ја откажал веридбата, а тогаш им се осветиле. Шилан (21) е убиена во неделата на венчавка во Хановер. Ја убил нејзиниот прв братучед Шефин Н. (22) бидејќи не сакала да се омажи за него. Во нејзе пукал пет пати, од кои три пати ја погодил во глава.
 
 
Студирала менаџмент
 
Кога Шилан била стара три години, заедно со своето курдско семејство побегнала од Ирак во Германија. Шилан станала германска државјанка, студирала менаџмент за управување со недвижнини.
 
Објавил фотографии од мртвата ќерка
 
Нејзиниот татко Гази (50) на Фејсбук објавил шокантни фотографии од својата мртва ќерка.
 
- Со длабока тага и болка ви соопштувам дека мојата ќерка е убиена. Таа е жртва на традицијата и обичаите, напишал нејзиниот татко на Фејсбук.
 
Сигурен е дека станува збор за освета. Гази од мај до Јуни претходната година бил во Ирак каде работел. Вели дека неговите браќа зад грб се договориле за брак помеѓу Шилан и Шефин кој е син на неговиот брат Нуман. Кога Гази се вратил, неговата ќерка го молела за помош.
 
- Ми рече дека нејќе да се омажи за Шефин па ја откажав веридбата, вели Гази.
 
Додава дека поради тоа се одлучиле да му се одмаздат.
 
- Ние живееме во Европа, ова е страшен злочин против невини луѓе, вели нејзиниот татко. 
 
Убиецот е во бегство, пушива Билд.