Свет
30. November 2023 - 17:57

Хамас соопшти кои 30 Палестинци ќе бидат разменети вечерва

 

Хамас именуваше 30 палестински затвореници кои очекува вечерва да бидат ослободени во замена за израелски, што ќе биде седма ваква размена по ред.

Списокот содржи осум жени и 22 деца.

„Тајмс оф Израел“ во меѓувреме јави дека израелските заложници кои треба да бидат ослободени денеска ќе бидат префрлени во Црвениот крст во различни времиња и места бидејќи ги држат палестински екстремисти во различни области на Газа.

Двајца државјани на Израел, 21-годишната Миа Шем и 40-годишниот Амит Соусана веќе се ослободени.