Тенис
6. јуни 2024 - 9:52

Ѓоковиќ опериран, го пропушта Вимблдон

Србинот Новак Ѓоковиќ денеска успешно беше опериран откако го повреди менискусот на десното колено и го очекува подолга пауза од теренот.

Српскиот тенисер се повреди претходно оваа недела на Ролан Гарос.

Според информациите, на 24-кратниот грен слем шампион ќе му требаат три недели за да закрепне, поради што ќе го пропушти настапот на Вимблдон идниот месец.

Ѓоковиќ сака да се фокусира на настапот на Олимписките игри во Париз, кои треба да се одржат од 26 јули до 11 август.

Поради повредата, српскиот тенисер се повлече пред дуелот во четвртфиналето на Ролан Гарос против Норвежанецот Каспер Руд и од следната недела ќе му го лидерското место на светската АТП листа на Италијанецот Јаник Синер.