Македонија
12. јуни 2024 - 14:03

Герапетритис утре во Скопје за министерскиот состанок и самитот во рамките на ПСЈИЕ

Шефот на грчката дипломатија Јоргос Герапетритис, утре ќе учествува на Состанокот на министрите за надворешни работи и на Самитот на шефови на држави и влади на учесниците во Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), јави дописничката на МИА од Атина.

Од Министерството за надворешни работи на Грција соопштија дека Герапетритис утре заминува за Северна Македонија каде што ќе учествува на Самитот и на Министерскиот состанок во рамките на Процесот за соработка на Југоисточна Европа.