Македонија
13. April 2021 - 15:11

Филипче: Ситуацијата е сериозна, има благо зголемување на притисокот врз ковид-центрите

 Ситуацијата е сериозна и во овој момент имаме благо зголемување на притисокот врз ковид-центрите, односно во текот на вчерашниот ден имало поголем број на нови хоспитализаци, објави на својот фејсбук-профил министерот за здравство Венко Филипче.

– Состојбата низ болниците секојдневно се менаџира според потребите, исполнетоста и отворањето на нови места за хоспитализација. На утринскиот состанок со директорите на клиниките разменивме информации во однос на состојбата, информира Филипче.

Мерките, посочува министерот Филипче во објавата, даваат резултат, но потребно е максимално придржување до истите, за да го надминеме и овој епидемиолошки бран.

Состојбата низ болниците секојдневно се менаџира според потребите, исполнетоста и отворањето на нови места за...

Posted by Венко Филипче on Вторник, 13 април 2021