Фудбал
8. January 2018 - 11:09

ФА Куп: Елиминиран Арсенал

Фудбалерите на Нотингем Форест го прегазија Арсенал со 4-2 уште во раната фаза, 1/32 финале на ФА Купот и предизвикаа ново разочарување кај фановите лондонскиот тим. 

Ова е за првпат  Венгер да доживее вака рана елиминација во натпреварувањето во кое го бранеше трофејот. 
Во првиот дел со двата гола на Ерик Лихај домашните водеа со 2-1 откако Мертесакер победи за гостите од Лондон. 
Во продолжението  два удари од белата точка за Нотингем Форест кои успешно ги реализираа Бреретон и Дауел додека вториот погодок за Арсенал го постигна Дани Велбек. 
Со убедлива победа од 3-0 против Вимблдон пласман во следната рунда избори Тотенхем. 
https://