Ф1
9. July 2023 - 19:55

Ф-1: Ферстапен ја продолжи серијата, победи и на Силверстоун

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, триумфираше на десеттата трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1 што се одржа на Големата награда на Британија.
Холанѓанецот ја освои шестата победа во низа во Силверстон, осма сезонава, а 43-та во кариерата. На овој начин, бранителот на титулата ја продолжи победничката серија на својот тим, бидејќи тој и Серхио Перез славеа на последните 11 трки, израмнувајќи го рекордот на Мекларен од 1988 година, кога таква серија постигнаа Аертон Сена и Ален Прост.
Возачот на Мекларен Ландо Норис беше втор  и ги освои симпатиите на љубителите на Ф-1 како возач кој може да му се спротистави на Ферстапен. Кој до втората позиција дојде по голема борба со Луис Хамилтон ккој го освои 3-тото место а интересно е што на стартот успеа да го мине светскиот шампион и да доминира во следните пет круга на челната позиција.