Ф1
24. јуни 2018 - 19:39

Ф-1: 65-та победа за Хамилтон

Луис Хамилтон триумфираше на ГН на Франција со што ја оствари 65-тата победа во шампионатот во Формула 1. 
Актуелниот светски првак ја искористи грешката на  Себастијан Фетел кој на стартот удри со возилото со Валери Ботас па по влегувањето на безбедносното возило беа вратени на последните позиции.  Хамилтон триумфираше пред Кими Раиконен и Даниел Рикардо додека Фетел го освои 4. Место. 
Овој триумф  го врати  Британецот на чело во генералниот пласман со 145 бода кој сега има 14 поени повеќе од Фетел додека трет е Рикардо со 96 поени. 
Следната трка е на  1.јули кога се вози ГН на Австрија.