Свет
31. March 2020 - 20:26

Европска комисија: Нема докази дека хидроксихлорин е ефикасен против Ковид-19

Европската комисија денеска соопшти дека нема докази оти лекот за кој американскиот претседател Доналд Трамп зборувал за Ковид-19 е ефикасен против болеста предизвикани од новиот коронавирус.

Трамп претходно изјави дека лекот против маларија, хидроксихлорин може да биде меѓу „најголемите пронајдоци во историјата“, поради неговиот ефект врз Ковид-19.

– Ефикасноста на хидроксихлоринот во третманот на пациенти со Ковид-19 не е докажана до денес, рече портпаролот на Европската комисија. Тој додаде дека нема докази ниту дека хлорокин,што  исто така се користи за лекување на маларија, е тестиран за лекување на коронавирусот.