Кошарка
11. October 2019 - 9:50

Евролига: Фенербахче поразен во Белград

Црвена звезда стигна до првата победа во новата сезона од Евролигата, откако во „Штарк арената“ во Белград со 68:56 успеа да го сруши турскиот великан, Фенербахче, за кои ова е втор пораз во новата сезона.

Домашниот тим до победата стигна благодарение на фантастичната тимска одбрана од почетокот до крајот на мечот, и покажа повеќе енергија од Фенербахче, кој освен во првата четвртина, постојано заостануваше зад „црвено-белите“. Тоа што успеаја да постигнат само 56 поени доволно зборува за мечот кој го одигра тимот на Милан Томиќ.

Лоренцо Браун беше најефикасен за домаќините со 13 поени, додека по 13 имаа Пепероглу и Гист, а кај Фенер, Нандо де Коло имаше 19 поени, додека Али додаде 13.

ЕВРОЛИГА, 2.КОЛО

Црвена звезда – Фенербахче 68:56 (15:16, 20:14, 16:13, 17:13)

ЦСКА Москва – Баерн Минхен 78:68 (22:18, 25:22, 13:10, 19:18)