Македонија
12. July 2015 - 19:28

Еве какво време не очекува утре

Времето во Македонија утре ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец. Попладне во планинските подрачја можен е локален краткотраен дожд. Утринската температура ќе биде во интервал од 8 до 18, а дневната од 29 до 36 степени, УВ = 8.

Во Скопје сончево време и топло со мала до умерена облачност и слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Утринската температура ке се спушти до 13, а дневната ќе достигне до 33 степени.

Во следните два дена ќе има преодно наоблачување, при што во планинските подрачја можен е локален краткотраен дожд. Во вторник ќе дува и умерен, на места повремено засилен северен ветер што ќе услови благо опаѓање на дневната температура. Потоа од среда повторно ќе биде стабилно, суво и потопло со УВ = 9.