Балкан
27. November 2015 - 8:47

Ердоган: Агресија е секое соборување турски авион при нарушување на воздушниот простор на Сирија

Анкара ќе ја смета за агресија ситуацијата во која нејзин борбен авион ќе го наруши воздушниот простор на Сирија и биде соборен од руска протиавионска ракета, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во интервју за телевизијата Си-Ен-Ен, од кое дел беше емитувано вчера, пренесе ТАСС.

„Ваков инцидент е можен и тој ќе не присили да преземеме мерки кои безусловно не се разгледуваат, изјави Ердоган. „Се разбира, тоа ќе биде агресија против нашето право на суверенитет и за државата е природно да го штити тоа право“, посочи турскиот премиер.

Ердоган во интервјуто уверува дека Турција не сака ескалација во регионот.

-Ние не сакаме да учествуваме во тоа. Но оние кои застануваат на страната на Сирија и придонесуваат за нараснување на тензиите, според мене ја носат одговорноста за тоа, подвлече шефот на државата.

Одговарајќи на прашањето дали префрлањето од Русија во Сирија на ракетниот комплекс С-400 „Триумф“ го оценува како закана за Турција и другите членки на коалицијата предводена од САД, Ердоган забележа дека „Русија одамна на Сирија и дава поддршка во областа на одбраната, уште од времето на владеењето на таткото на Башар Асад, Хафез ел-Асад. Русија на Сирија и продавала или и дава вакви ракетни системи. Невозможно е да се тврди дека тоа веќе не било направено минатата година“.