11. October 2019 - 9:46

EP 2020: Победи на Холандија и Белгија

Холандија до 80-тата минута губеше со 0:1 од Северна Ирска во важниот меч од квалификациите за Евро 2020, пред предводени од Мемфис Депај да направат луд пресврт за 3:1 победа и израмнување со Германците и Ирците на врвот на групата Ц.

Нивните соседи, Белгијците пак, немаа такви маки и со 9:0 го „прегазија“ аутсајдерот Сан Марино, додека Русија во таа група И го обезбеди првото место со 4:0 победа над Шкотска. Светските вице-шампиони, Хрватска, пак на „Пољуд“ со 3:0 ја совладаа Унгарија за да ја вратат контролата на групата Е и да направат чекор до квалификација.

На „Де кујп“ во Ротердам немаше голови до 75. минута, кога напаѓачот на англискиот второлигаш Хал сити, Џош Магенис ги замолче „портокаловите“ навивачи. Сепак, во 80. минута, Мемфис Депај израмни на 1:1, за во 91. минута, Френки де Јонг да го комплетира пресвртот, пред Депај да постигне уште еден гол во 95. минута.