Фудбал
16. јуни 2016 - 13:48

ЕП 2016: Досега уапсени 323 навивачи

На ЕП во Франција досега се уапсени 323 навивачи соопшти МВР на земјата домаќин на ЕУРО 2016. 

Во соопштението се наведува дека од 323 приведени -196 се во притвор, 8 се осудени на затворска казна, додека на 3 им е одредена условна казна.  Францускиот јавен тужител изјави за АФП дека на тројца од 43 приведени руски навивачи ќе им биде судено поради насилство за време на средбата Русија-Англија. Дваесет руски навивачи ќе бидат протерани од Франција- иако против нив нема обвинение а останатите 20 се ослободени.