Свет
11. May 2016 - 8:39

Џо Бајден смета дека Хилари Клинтон ќе ја освои номинацијата за кандидат на Демократската партија


Потпретседателот на САД Џо Бајден предвидува победа за Хилари Клинтон во борбата за номинација на демократите и изрази увереност, дека таа ќе ги добие и претседателските избори, изјави тој во интервјуто за „Добро утро Америка“ на телевизијата Еј Би Си.

За разлика од него, претседателот Барак Обама не сака да прогнозира и изјави дека треба да се остави процесот да се развива сам по себе.

Хилари Клинтон води потешка битка од очекуваното со сенаторот Берни Сандерс на партиските избори,  иако е на пат да го добие неопходниот број делегати, кој и гарантира на партиска номинација.