Свет
18. February 2018 - 21:08

Две лица повредени во лавина во Швајцарија

Две лица се повредени  денеска попладне во јужниот швајцарски кантон Вале откако беа затрупани од лавина, соопшти локалната полиција.

Првично полицијата објави, повикувајќи се на очевидец, дека десет лица биле затрупани од лавината.

- Навистина имало група од десет скијачи, но во моментот на лавината, осуммина од нив се наоѓале погоре од местото од каде тргнала снежната маса. Човекот кој го пријави случајот помислил дека и тие биле затрупани, изјави за АФП портпаролот на полицијата Стив Леже

- Планински спасувачи ги пронајдоа двајцата повредени и ги одведоа во болница, додаде тој.

Инцидентот се случи во доцните попладневни часови на 2.500 метри надморска височина.

Опасноста од лавини во моментов се проценува на трет степен од петстепената скала за целата територија на Вале. Денеска имало неколку лавини надвор регулираните патеки, посочи кантонската полиција и повика на внимателност.