Фудбал
4. November 2016 - 15:18

Димитар Мечкаровски ќе го суди дербито Работнички – Пелистер

 
 
 Димитар Мечкаровски ќе биде главен арбитар на дерби натпреварот од 13. коло во Првата македонска фудбалска лига меѓу Работнички – Пелистер. 
 
Мечкаровски кој подолг период е еден од најдобрите македонски арбитри е делигиран да го суди мечот трето и четврто пласираните екипи на првенствената табела.
 
Нему ќе му помагаат асистентите, Дејан Костадинов и Гоце Петрески. 
 
Средбата, Работнички – Пелистер ќе се игра во недела на арената „Филип Втори“ со почеток од 13 часот и 30 минути. а љубителите на фудбалот ќе имаат можност да ја следат низ директен пренос на СИТЕЛ 3 телевизија.
 
Во истиот термин закажан е и почетокот на другите четири средби од 13. коло во кои ќе играат: Брегалница – Вардар, Македонија ЃП – Силекс, Победа Јуниор – Шкендија и Ренова – Шкупи. 
 
Табела: Вардар 28 бодови, Шкендија 21, Работнички 20, Пелистер 19, Ренова 16, Шкупи 14, Силекс 14, Победа 10,  Македонија ЃП 9 и Брегалница 8.