Свет
20. March 2020 - 11:23

Девет лица излечени од коронавирусот во Русија

Бројот на излекувани од коронавирусот во Русија се зголеми на девет, се наведува во соопштението на руското Министерство за здравство.

Податокот не ги вклучува трите лица кои биле евекуирани од крузерот „Дајмонд Принцес“, а кои, исто така, се отпуштени од болница, пренесе Тасс.

Во Русија во моменнтов има 199 регистрирани заразени од коронавирусот. Повеќето пациенти, како што навеуваат руските медиуми, покажувале слаби симптоми на болеста.