Свет
19. December 2016 - 8:47

Десетина повредени при пад на руски воен авион

Најмалку осум лица се повредени денеска при уривање на авион на Военото воздухопловство на Русија во руската автономна Република Јакутија, соопшти претставник на регоналната служба за вонредни состојби.

Меѓутоа, извори во руското Министерство за одбрана тврдат дека при падот на авионот од типот Ил-18 биле повредени 16 лица.

Како што јави ТАСС, засега нема точни податоци ниту за бројот на лица кои се наоѓале во летелото при неговото уривање. Првично беше соопштено дека во авионот имало 32 патници и седум челнови на екипажот, за потоа да се информира дека во него имало „вкупно 30 лица“, од кои најголемиот дел воени офицери.  

Авионот полетал од аеродромот Колцово во Екатернинбург и се урнал на 27 километри од местото Тикси во Јакутија.

Руските медими првично јавија дека несреќата ја преживеале само шест лица, но Министерството за одбрана ги демантираше ваквите информации, нагласувајќи дека при уривањето на авионот нема загинати.