Кошарка
6. January 2016 - 11:43

Далас по две продолженија го победи Сакраменто

 
 
 Во НБА кошаркарската лига ноќеска беа одиграни четири натпревари, а најинтересниот беше оној во Далас каде домашните „Кингси’’ со тројката на Дерон Вилијамс во последната секунда по две продолженија го победи Далас со 117:116.
 
Шампионот Голден Стејт славеше очекувана победа на гостубањето кај ЛАС Лејксер со 109-88.
 
Најдобриот играч на гостите Стеф Кари поради повреда предвреме го заврши мечот со 17 постигнати поени, па во негово отсуство лидерската улога ја презеде Клеј Томпсон кој постигна 36 поени од кои 22 во првата четвртина.
 
На останатите два натпревари, Атланта го победи Њујорк со 107:101, а Милвоки загуби од Чикаго со 106:117.
 
Табела – Источна конференција: Кливленд 23-9 (победи-порази), Чикаго 21-12, Мајами 21-13, Торонто 21-15, Атланта 21-15, Индијана 19-15, Бостон 19-15, Детроит 19-16...
 
Табела – Западна конференција: Голден Стејт 33-2, Сан Антониоа 30-6, Оклахома Сити 24-11, Л.А. Клиперс 22-13, Далас 20-15, Мемфис 19-17, Хјустон 17-19, Јута 15-18..