Здравје
24. December 2016 - 17:12

Чинија полна со здравје: Кисела зелка е лек за многу болести

Расолот, односно сокот од кисела зелка, содржи големи количини на витамини B,C,E,K и минерали како што се калиум, калциум, фосфор, сулфур, бакар, цинк и магнезиум.
 
Добар е за настинка и за зајакнување на цревната флора, за артериосклероза и за висок крвен притисок, за лекување на астма, реума, чир на желудник, а преку тие придобивки се чисти кожата и се зајакнува имунитетот, но исто така велат дека помага и при разни видови на карцином.
 
Киселата зелка всушност е една од ретките намирници, кои имаат витамин В12. Можете да ставате зелена или црвена зелка во расол, но црвената е многу побогата со фитонутриенти и витамин С, содржи антиоксиданс кој ги штити сивите мозочни клетки, па со тоа е и поздрава за јадење.
 
Лековитото дејство на киселата зелка може дополнително да се зголеми, ако меѓу зелката додадете и други намирници, како на пример листови од винова лоза, грозје, дуња, јаболка или анасон.
 
Зачините може да ги изберете според ваш вкус – зрна пипер, ким, лаворов лист... Важно е листовите зелка да бидат неоштетени, тврди и со што помалку црни делови.
 
Расолот од зелка може да го пиете или да го користете за разни супи или варива. Киселата зелка може да служи и како додаток на разни месни јадења или наједноставно да е послужена како салата. Ако пак сакате да пробате нешто различно, динстајте зелка со компир или направете печена штрудла од кисела зелка, во комбинација со домашна сланина, ореви, ким и суво грозје. Таквата штрудла исечете ја на парчиња и послужете ја како предјадење.